Upozorňuji, že se opět jedná o starší článek z mého momentálně odstaveného webu tyx.cz, původně šlo o celkovou recenzi tohoto notebooku, no ale koho by dnes zajímal rok starý noťas, poslední návštěvy se zajímaly pouze jak mu přidat paměť nebo vyčistit.
Jak jsem ho rozebíral aneb pohled dovnitř
V této části se podíváme konečně trochu na to železo, neboť to je to, oč tu běží. Jak uvádí výrobce a hrdě vylepuje na samolepce vedle touchpadu, má přístroj kovovou konstrukci. Vrchní část displeje a povrch okolo klávesnice je, pravda, kovový. To je hezké a na pohled je to decentní a líbivé. Když po rozebrání zjistíte, jak je ten plíšek tenký, tak vás ten optimismus, že to vydrží i pád ze dvou metrů na beton bez škrábnutí, opustí. Spodek, tedy celá ta “vana”, ve které jsou vnitřnosti je plastová. Výhoda je, že zespodu je stroj celistvý, bez nějakých výduchů nebo nasávání ventilátoru, takže třeba v posteli ho neudusíte. Klávesnice je dle výrobce odolná proti polití, taky se pod ní podíváme a taky Vás ten optimismus, že by ustála vylité celé pivo opustí. HP 3D DriveGuard je software, který využívá snímač pohybu v notebooku, aby včas odstavil disk, třeba při pádu počítače. Funguje ovšem jen pod Windows. Tedy ne že bych měl dojem nějaké výrazné robusnosti a chtěl riskovat pád ze dvou metrů na beton, nebo zvrácení půlitru na povrch počítače, ale menší nešetrnosti v zacházení by to asi mělo ustát.
Co mě vždy zajímá, jak si rozšířím paměť, případně jak se dostanu k ventilátorku, pokud by bylo třeba ho někdy vyčistit. Prostě taková rozborka-sborka se vždycky hodí, když nechceme s každým prdíkem běhat do servisu. Bohužel, je to trochu složitější, než jsem běžně zvyklý. Obyčejně mívá noťas na spodku jeden nebo více deklíků, pod krerým se nachází slot pamětí, případně přístup k ventilátorku. Zde tomu tak není a jediné, co se dá zespodu oddělat, je baterie.
Upozorňuji, že sborka je trochu náročnější na šikovnost, takže pokud jste abnormální nešika, svěřte to někomu manuálně zručnějšímu, kdo má s notebooky trochu zkušenost.
Začneme tedy tou baterií. Vidíme, že pod ní se nachází 3 šroubečky. Položíme počítač na záda a opatrně je vyndáme, celkově jsou dosti titěrné, chce to přiměřený křížový šroubováček.
Další dva šroubky, které potřebujeme vyndat, jsou trochu utajeny, najdete je zezadu vedle pantů displeje. Jsou zamaskovány pod gumovou samolepící krytkou, tu je nejprve nutno vyďoubnout něčím ostrým.
Nyní si otočíme počítač do normální polohy a otevřeme víko displeje. Opatrně zatlačíme na plech na kterém je vypínač notebooku (úzký plech nad klavesnicí) a zatlačíme vodorovně od klávesnice směrem k displeji, až se uvolní a můžeme ho vyndat.
Nyní již vidíme dva šroubky, kreré drží klávesnici.
Vyndáme je a opatrně zatlačíme klávesnici směrem k displeji, podobně jako předchozí krycí plech.
Jakmile ucítíme, že klávesnice vyskočila z uchycení, můžeme ji ze směru od touchpadu zvednout. Výrobce nedoporučuje vypojovat kablík klávesnice z konektoru, pokud to není nutné, což je náš případ. Nyní se již dostaneme jak k RAM, tak k ventilátorku.
Potěšitelné pro mne je, že u mého modelu je paměť osazena jedním 4GB paměťovým modulem a druhý slot je tedy volný pro další modul. Výrobce sice uvádí, že druhý modul by měl být totožný jako ten první, já osobně si ale seženu stejnou 4GB RAM DDR3 se stejným časováním. Výrobce řešit nebudu. Pravděpodobně potom nebude fungovat dual channel, ale 5% výkonu rychlosti RAM oželím, než bych kupoval dvě stejné 4GB RAM.
Složení zpátky probíhá v opačném gardu, připravte se na menší problémky se vsunutím klávesnice do původní polohy. Jak vidíte z fotek, ma zespodu takové čamprdláčky, a ty musí zapadnut zpět do šasi a navíc je trochu podsunutá pod díl touchpadu, takže si to s tím chce pohrát nebo čtyři ruce .
Celkově vzato, není to až tak strašné a člověk neleze dovnitř až tak často, ale znám lepší řešení.
No a pokud jste dočetli až sem tak ho možná opravdu potřebujete rozebrat – a to by se vám mohl hodit SERVISNÍ MANUÁL: HP_4525_service_manual_c02187800 .
Konečně jsem našel to co potřebuji.
Díky
diky moc, notebook uz je cisty… xD